вівторок, 20 квітня 2021 р.

Сам собі психолог або 4 психологічні завдання для всіх на кожен день

Всі люди на планеті – психологи. Всі – незалежно від статі, віку, освіти, а також культурного та інтелектуального рівня розвитку.

Чому так? Психологія, якщо уважно придивитися, є скрізь: в навчанні, в роботі, в сім'ї, в спілкуванні і взаємодії з людьми, вихованні дітей.

З раннього дитинства і до глибокої старості всі люди, по суті, тільки те й роблять, що намагаються вирішувати найрізноманітніші психологічні завдання, які перед ними ставить життя. Що ж це за завдання? Чому вони головні і чому треба намагатися їх успішно вирішувати? Якщо спробувати якось узагальнити і впорядкувати усе розмаїття психологічних завдань у нашому повсякденному житті, то можна виділити 4 головні (ключові), з яких буде витікати решта.

 

Завдання №1. Розібратися в собі

По-перше, розібратися в собі – це означає усвідомити свої емоції, стани, переживання і думки, а також зрозуміти їх причину. По-друге – визначити свої можливості й обмеження, переваги й недоліки. По-третє - зрозуміти, хто ти такий і чого, зрештою, ти хочеш від життя.

Для чого людині необхідно розібратися в собі? Для того, щоб мати можливість осмислено будувати своє життя і долю, і свідомо скеровувати їх у бажане русло. Люди, які цим питанням у своєму житті приділяють недостатньо уваги, дуже рідко бувають успішними і ніколи не бувають по-справжньому щасливі. « Не знаєш, куди пливти, жоден вітер не буде попутним».

І навпаки, людям, які розібралися з питанням « Хто я такий (а) і що мені потрібно? » жити стає набагато простіше й спокійніше. Ось приклад типових життєвих ситуацій, які ставлять перед людиною завдання:

 

Вибір професії чи роду діяльності. Для того, щоб правильно вибрати професію нам необхідно знати про себе дві речі: що мене найбільше цікавить, до чого найбільше лежить душа» і наскільки у мене вистачить сил і здібностей цим займатися професійно. Якщо ти такою інформацією про себе не володієш, усвідомлений вибір буде зробити вкрай важко.

Класифікація тарганів у голові. Останнім часом стала популярною розвага по знаходженню в собі психологічних проблем, страхів і комплексів. Своїх внутрішніх ворогів потрібно знати «в обличчя»! Заняття хоч і дивне, але, безумовно, корисне, особливо якщо потім з виявленими тарганами буде проведена серйозна корекційно-виховна робота.

Подолання власної ліні. Для того, щоб впоратися з власною лінню, спочатку необхідно розібратися в її причинах. «Чому я ніяк не можу змусити себе почати щось робити (зарядку, прибирання, річний звіт, нове життя), хоча чудово розумію – це необхідно? В чому причина того, що мені не хочеться цього робити?» Від того, наскільки ця причина буде правильно нами розпізнана, буде залежати, наскільки ефективним буде обраний метод її подолання.

Визначення причин свого роздратування. «Чому мене так дратує, коли (чоловік-дружина, дитина, товариш, колега, сусід, батьки) щось робить або говорить? Чи дратує навіть просто фактом свого існування». Прояснити причини і механізми свого роздратування – це перший і найважливіший крок, щоб позбутися від цієї «токсичної» емоції, яка «зжирає» неймовірну кількість нашої енергії та псує життя нам і оточуючим. Для цього, в першу чергу, необхідно зрозуміти, що в тобі самому реагує роздратуванням на людей і події. Роздратування твоє? Значить і причина лежить в тобі! Розберися в собі.

 

Завдання № 2. Зрозуміти інших

З дитинства людина опиняється «занурена» (часто, крім своєї волі) в дуже щільну та інтенсивну взаємодію з іншими людьми. Дитячий садок, потім школа, вуз, робота і скрізь люди, люди, люди. І всі від тебе постійно чогось хочуть, а ти, в свою чергу, постійно чогось хочеш від них. Для того, щоб нормально продуктивно взаємодіяти з людьми: спілкуватися, працювати, відпочивати, вкрай необхідно розуміти, хто вони такі, як вони влаштовані, що ними рухає, чим вони дихають і чим живуть. Або, кажучи психологічною мовою, нам необхідно розібратися в особливостях їх характеру, мотивах їхніх дій і вчинків, причинах і змісті їх емоційних переживань, їх уявленнях про світ і людей і т. п. І знову життєві приклади.

Чому деякі люди постійно спізнюються? Люди можуть спізнюватися з різних причин. Можуть через елементарний брак організованості, можуть із-за погано розвиненого сприйняття часу (не «дружать» з часом). А може це неусвідомлений ненавмисний опір з їх боку? Або умисне нехтування моїми інтересами? Просто вони вважають свій час більш цінним, ніж мій, а свої справи важливіші моїх? Перш, ніж якось реагувати на ці запізнення (обурюватися, ображатися, боротися або змиритися) нам необхідно розібратися в причинах для кожного конкретного випадку (знайомої людини).

Чому деякі люди тяжіють до екстриму? Це ж нерозумно і абсолютно безглуздо, кожен раз так ризикувати найціннішим, що є у людини – його Життям. Перш ніж навішувати на цих людей ярлик «адреналінових наркоманів», необхідно зрозуміти, що ними рухає. Може бути, таким чином вони кидають виклик власним страхам і це для них єдиний спосіб з ним впоратися? Або постійно кидаючи виклик своєму страху, вони усвідомлено загартовують свій характер? Може бути й таке, що спочатку («від природи») потреба в «гострих відчуттях» у цих людей настільки сильна, що екстремальний спорт – це для них єдиний конструктивний вихід.

Чому люди страждають через нісенітниці? Чому одна і та ж ситуація, подія або новина викликає справжній емоційний «вибух» у однієї людини і залишає практично байдужим іншого? По-перше, в силу фізіології та особливостей нервової системи одні люди від природи більш емоційно чутливі, ніж інші. По-друге, люди емоційно реагують не на самі ситуації, а на свою власну інтерпретацію (бачення) цієї ситуації.

Для когось втрата роботи – це катастрофа, крах всіх життєвих планів і депресія, а для когось - можливість відпочити, «перезавантажитися» і почати, нарешті, займатися улюбленою справою.

Ми оцінюємо проблему іншої людини крізь призму свого досвіду, і часто нам здається, що цей інший занадто драматизує. Драматизує через неправильну інтерпретацію. І якщо ми хочемо допомогти й підтримати, то повинні подивитися на ситуацію його очима.

Зрозуміти інших – дуже важлива умова нормального взаємодії з людьми. Взаємодіяти й спілкуватися з людьми, виходячи з правильного розуміння їх характеру, емоцій і мотивів набагато простіше і продуктивніше. Якщо підійти до цього завдання серйозно і системно, якість відносин з оточуючими почне дуже відчутно поліпшуватися.

 

Завдання №3. Керувати собою

Чи замислювалися ви над тим, що людина-єдина жива істота на планеті Земля, яка може довільно (за власним бажанням і з власної волі) керувати своєю активністю, своєю поведінкою і своїм станом? Всі інші істоти такої конкурентної переваги позбавлені.

Чи замислювалися ви про те, що людина єдина істота, яка усвідомлює себе та може спостерігати за власними думками, емоціями та поведінкою? Ці дві унікальні здібності накладають на нас певні зобов'язання: максимально сумлінно усвідомлювати й пізнавати себе (див. Завдання №1); використовувати отримані знання для свідомого управління собою, своїм тілом, своїми емоціями, інтелектом і творчими здібностями тощо. Ось приклади того, як можна собою керувати і навіщо це робити.

Управління своїм тілом. Коли дивишся виступ талановитого акробата, гімнаста або танцюриста, відчуваєш захват і здивування перед їхньою майстерністю. До того ж, дивлячись на них, розумієш, що можливості людини з керування своїм тілом і своїми рухами воістину безмежні. Ті ж почуття і думки виникають, коли дивишся і слухаєш гру музиканта-віртуоза – здається неймовірним, що людина може так володіти своєю тонкою моторикою та інструментом. Відчувати своє тіло і вміти ним керувати – це надзвичайно необхідні навички як для успішної діяльності в різних сферах, так і для підтримки гарного самопочуття та міцного здоров'я. До речі, одним з найвідоміших методів формування цих навичок є йога, за допомогою якої формується ще одна дивовижна навичка – навичка управління й регулювання власними фізіологічними процесами: тиском, диханням, серцебиттям, м'язовою релаксацією та ін.

Емоційна саморегуляція. Наші емоції й емоційні стани – незмінні супутники життя. Іноді вони бувають дуже сильними і буквально «затоплюють» нашу свідомість, змушуючи втрачати контроль над своїми словами й діями. Будучи фоном нашої діяльності, емоції можуть як сприяти їй (інтерес, натхнення, ентузіазм), так і відчутно перешкоджати (розчарування, страх невдачі, нудьга). Крім того, тривале перебування в негативному емоційному стані може бути джерелом психологічної травми та фактором виникнення соматичних захворювань. У зв'язку з цим життєво необхідно мати в своєму арсеналі кілька методів емоційної саморегуляції та регулярно ними користуватися.

Управління інтелектуально-пізнавальними процесами. А чи знаєте ви, що одним із найголовніших факторів успіху будь-якої діяльності є навик довільної концентрації уваги? Саме цей навик забезпечує максимальну (з найвищим ККД) включеність нашого мозку у рішення будь-якої складної задачі чи проблеми.

Настільки ж велике значення концентрація уваги має для якості й швидкості навчання. Хороша новина в тому, що цей навик не є вродженою здатністю – він здобувається тренуванням.

Також існує досить велика кількість мнемотехник для розвитку якості пам'яті, які при сильному бажанні з абсолютно рядової пам'яті можуть зробити визначну. Крім того, існує велика кількість технологій «прокачування» інтелекту й мислення, що дозволяють максимально оптимізувати процес вирішення найрізноманітніших інтелектуальних та творчих завдань.

Інколи для досягнення бажаного результату людині може не вистачати мотивації. І тоді на допомогу приходять техніки самомотивації, коли людина самостійно намагається посилити її силу або змінити якість чи зміст.

Кожен може виробити у себе певну мотивацію, наприклад мотивацію досягнення, яка формується як наслідок позитивного досвіду подолання посильних труднощів і перешкод.

 

Завдання №4. Впливати на інших

Людина живе серед людей. Від них, їх дій, вчинків, поведінки залежить задоволення багатьох її бажань і потреб. І щоб ці бажання задовольнялись, людина змушена так чи інакше впливати на інших людей і управляти їх поведінкою.

Ця задача аж ніяк не проста, оскільки у людей, на яких нам необхідно вплинути свої бажання, свої інтереси й свої плани. Але, тим не менш, життя ставить її перед нами кожен день по багато разів.

Тому людей навколо себе необхідно постійно переконувати і вмовляти, заінтриговувати й зацікавлювати, контролювати й направляти, карати й примушувати – тобто чинити на них вплив. І знову приклади.

Змусити-умовити дитину прибирати у себе в кімнаті. Будь-яка нормальна дитина, природно, м'яко скажемо, не горить бажанням прибиратися. Як донести до свідомості дитини, що порядок – це абсолютно необхідна побутова та робоча норма? Чи можна сильно не заморочуватися з її свідомістю, а домогтися порядку невпинним тиском, батогом чи пряником? Чи можна без батога, а тільки за допомогою пряника? І тут на допомогу нам приходить педагогічна психологія з усім своїм багатим арсеналом рекомендацій та прийомів виховного впливу.

Керувати увагою аудиторії. Публічні виступи, доповіді, презентації - усе це, якщо ми хочемо аплодисментів, вимагає навичок з управління та переключення уваги аудиторії. Необхідно тримати увагу аудиторії «в тонусі», не даючи їй відволікатися. Необхідно постійно підігрівати інтерес та інтригу, постійно перемикатися з однієї форми подачі матеріалу на іншу, використовувати гумор, організовувати діалог з аудиторією і багато іншого. Якщо цього не робити, більша частина інформації, яку ви хочете донести до слухачів «проскочить» повз їх свідомості, як би ви не були логічні й послідовні у викладі матеріалу.

Ми всі без винятку кожен день стикаємося з тими чи іншими психологічними завданнями. Ми так до цього звикли, що часто робимо це «на автоматі»: по шляху найменшого «опору» слідуючи нашим звичкам, керуючись нашим життєвим досвідом.

А між тим, життя їх ставить нам не для того, щоб докучати або напружувати, воно ставить їх для того, щоб ми постійно розвивалися й удосконалювалися фізично, особистісно та духовно. У цих завданнях міститься величезний потенціал для нашого зростання й розвитку – головне, не боятися їх вирішувати і не лінуватися прикладати до їх вирішення усвідомлених зусиль.

Допомагає при цьому знання психології? Безумовно! Психологія - це галузь, яка озброює нас знаннями про себе і про людей, і ці знання є життєво необхідними для поліпшення якості нашого життя.

Джерело: UkrMedia

 

Немає коментарів:

Дописати коментар